Kabe nin Altın Hat Mucizesi
22 Haziran 2024

Kabe nin Altın Hat Mucizesi

Kabe'nin Altın Hat Mucizesi

Mekke’den başlayıp Kudüs’ten geçen ve İstanbul’da noktalanan Dünya’nın Altın Hat mucizesi, Müslümanlar için secde yönü, toplanma yeri ve İslam’ın kutsal merkezi olarak bildirilmiştir. Her Müslümana, gücü yettiği takdirde Kabe, Müzdelife ve Arafat Dağı’nı kapsayan bir yolculuğa çıkarak kutsal şehre gelmesi farz kılınmıştır.

Altın Oran ve Evrenin Tasarımı

Fi sabiti, yani 1,618, matematikte üstün tasarım sayısı olarak kabul edilir. Bu oran, kalp atışlarımızda, DNA sarmallarının en ve boy oranında, kainatın dodecahedron adı verilen özel tasarımında, bitkilerin filotaksi denen yaprak dizilim kurallarında, kar tanesi kristallerinde ve pek çok galaksinin spiral yapısında bulunur. Yaratıcı, bu muhteşem sayıyı sayısız yerde kullanmıştır.

Altın Oranın Mimari ve Sanattaki Yeri

Pek çok ünlü mimari yapıda olduğu gibi, Mısır Piramitlerinin tasarımında da bu oran kullanılmıştır. Ünlü astronom Kepler, bu sayı için “büyük bir hazine” ifadesini kullanmıştır. Yüzlerce yıldır pek çok ünlü ressam, mühendis ve mimar, özellikle Leonardo da Vinci, neredeyse tüm eserlerinde bu oranı kullanmıştır.

Altın Oranın Estetikteki Rolü

Estetik uzmanı Dr. Steven Markout, 25 yıl süren araştırmasında, DNA’mıza dahi işlenmiş bu orana göre yaratılmış insan yüzleri ve bedenlerinin istisnasız tüm insanlar tarafından güzel bulunduğunu ispatlamıştır. Bir şekli tanımlayan temel ölçülerin birbirine oranının 1,618'i vermesi, onu Altın Oran'a yani kusursuz tasarıma uygun hale getirir.

Dünyanın Altın Oran Noktası Nerededir?

Mekke şehrinin kuzey kutup noktasına olan uzaklığı ile güney kutup noktasına olan uzaklığının oranı tam olarak 1,618 yani altın orandır. Ayrıca Mekke şehrinin güney kutup noktasına olan uzaklığı ile iki kutup arasındaki uzaklığın birbirine oranı yine 1,618'dir.

Mucize bununla bitmez; tüm insanlığın ortak yer belirleme dili haline gelmiş enlem boylam haritasına göre de Dünya’nın Altın Oran noktası Mekke şehrindedir.

Altın Oran ve Mekke

Mekke’nin gündönümü çizgisine doğu uzaklığı ile batı uzaklığının birbirine oranı da yine 1,618'dir. Ayrıca Mekke'nin gündönümü çizgisine batı yönlü uzaklığının, dünyanın o enlemdeki çevre uzunluğuna oranı da şaşırtıcı bir şekilde Altın Oran yani 1,618 sayısını verir. Tüm harita sistemlerindeki birkaç kilometre olan ufak farklara rağmen Altın Oran noktası Mekke şehrinden asla dışarı çıkmaz ve Kabe’yi içine alan Kutsal Bölge dairesinde kalır.

Altın Oranı Evde Test Etme

Evinizde Google Earth Programı’nın cetvel özelliğini kullanarak dünyadaki herhangi iki nokta arasındaki uzaklığı oldukça hassas bir şekilde kolayca keşfedebilir, dilerseniz enlem ve boylam koordinatları yoluyla hesaplayarak ya da basit bir hesap makinesi ile verilen oranların doğruluğunu evinizde dahi test edebilirsiniz. Görüntülerde önce Mekke şehrine sonra Kuzey Kutup noktasına başlangıç ve bitiş noktalarını nasıl yerleştirildiğini görebilirsiniz. Pozitif enlem ve boylam değerleri ile deniz yerine karaya düşme açısından dünyanın tek Altın Oran noktası Mekke şehri olabilmektedir.

Phi Matrix ve Altın Oran

Phi Matrix programı, tabloların ve resimlerin Altın Oran noktasını göstermeye yarayan bir Amerikan programıdır. Dünya enlem boylam haritasını derinliği hiç bitmeyen canlı bir tablo gibi düşünür ve bu programla açarsak Dünya’nın Altın Oran noktasının Mekke şehri olarak belirlendiğini görürüz.

Mucizeler Devam Ediyor

Mekke ayetinde Altın Oran Mucizesi

Kur'an-ı Kerim’de Mekke kelimesinin geçtiği ve orada tüm insanlığa iman verecek açık delillerin varlığından bahseden tek bir ayet vardır. Ali İmran Suresi 96. Ayetinde Mekke şehri ile Altın Oran arasındaki bağlantı Yüce Yaratıcımız tarafından açıkça nakşedilmiştir. Bu ayetin tüm harf sayısı 47'dir. Harf sayılarının altın oranını aldığımızda Mekke kelimesinin işaret edildiğini görürüz. 47 / 1,618 = 29,0. Ayet başından Mekke kelimesine kadar tam 29 harf vardır. Aynı dünya haritasındaki gibi. Eğer bir harf fazla ya da eksik olsaydı bu oran asla oluşmayacaktı. Hiçbir zorlama olmadan dünya üzerinde yaptığımız aynı işlemi yaptık ve harf sayılarının Mekke ve altın oranı işaret eden muhteşem uyumuna şahit olduk.

Tüm bu işaretler göstermektedir ki; dünyayı ve matematiği yaratan tasvir edilmesi imkansız muhteşem güç yani Tanrı ile Kabe'nin ve Kutsal Bölgenin yer belirleyicisi ile Kuran'ın yaratıcısı aynı ve tek Tanrı’dır. O bu mucizelerle geleceği ve insanların ortak dillerini önceden bilerek onlara işaretler verdiğini tüm insanlığa hatırlatmaktadır. Altın Oran, Mekke, Kabe ve Kuran arasındaki bağlantılarla ilgili keşifler her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Şekilde Leonardo pergeli olarak adlandırılan Altın oran pergeli ile yapılmış ölçümlerde Mekke şehrinin Arabistan'ın altın oran bölgesinde, Kabe'nin de Mekke şehrinin altın oran bölgesinde yer aldığını görüyoruz. Tüm bunların tesadüfen olabilmesi olasılık hesaplarına göre imkansızdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kabenin Yapısı ve Ölçüleri

Kabenin Yapısı ve Ölçüleri

Kâbe'nin Örtüsü

Kâbe'nin Örtüsü

Kabe İmamlarının Özellikleri

Kabe İmamlarının Özellikleri

Arafat Dağı ve Arafat Vakfesi

Arafat Dağı ve Arafat Vakfesi

Popüler İçerikler

Kabe'nin Tarihi

Kabe'nin Tarihi

Kabede Sabah Namazı

Kabede Sabah Namazı

Editörün Seçtiği

Kabe ye Hizmet

Kabe ye Hizmet

İlginizi Çekebilir

Umre Nasıl Yapılır?

Umre Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabenin Ölçüleri ve Yapıları

Kabenin Ölçüleri ve Yapıları

İhram Nedir?

İhram Nedir?

Hacerül Esved Taşı Nedir?

Hacerül Esved Taşı Nedir?

Umrenin Hükmü

Umrenin Hükmü

Mescidi Nebi Nerede ve Özellikleri

Mescidi Nebi Nerede ve Özellikleri