Mescidi Nebi Nerede ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Mescidi Nebi Nerede ve Özellikleri

Tarihçesi ve Önemi

Mescidi Nebi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in hicret sonrasında Medine'de sahabeleriyle birlikte inşa ettiği mesciddir. Bu mescid, Mescidi Nebevi, Mescidi Resul, Mescidi Şerif ve Mescidi Saadet gibi isimlerle de anılmaktadır. Müslümanlar, Mescidi Haram, Mescidi Aksa ve Mescidi Nebi'yi ziyaret için giderler. Mekke'deki Mescidi Haram'dan sonra en kutsal sayılan mekandır. Hz. Peygamber Efendimiz'in kabri de burada bulunmaktadır. Mescidi Nebi kelime anlamı itibarıyla "Peygamberin Mescidi" demektir. Mekke'den Medine'ye yapılan hicret sırasında Peygamber Efendimizin devesinin çöktüğü yere inşa edilmiştir. Burada kılınan namazların sevabı, Mescidi Haram dışında, diğer mescitlerden kat kat üstündür. Ayrıca, Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir de bu mescide defnedilmiştir. Günümüzde, mermer avlusuyla birlikte 400.000 m² alana sahip olan mescid, Hac sırasında Müslümanların ziyaret edip namaz kıldığı yerler arasındadır.

İnşası ve Gelişimi

İlk inşa edildiğinde taş duvarlardan, hurma kütükleri ve dallarından yapılan oldukça sade, üç kapılı bir yapıydı. Peygamber Efendimizin buranın inşasında bizzat çalıştığı bilinmektedir. Bitişiğinde yapılan ev, Peygamberimiz için yapılmıştır. Günümüzde Peygamberimizin kabri bu bölümde yer almaktadır. Yapıldığında minberi ve mihrabı olmayan bir yapıydı. O dönemde yapılan konuşmalar ağaç kütüğü üzerinde yapılırdı.

İlk yapıldığında 35x30 metre ebatlarında olan mescid, daha sonra Müslümanların artmasıyla 50x50 metre olarak genişletildi. Halife Ömer zamanında ise 60x70 metre ebatlarına genişletildi. Bu yapım aşamalarında, ilk yapıldığı gibi aynı malzemeler kullanıldı. Hicretin 29. yılında mescidin yönü kıbleye doğru çevrilerek yükseltildi. Bu yapım sırasında kireç ile işlenmiş taşlar kullanıldı. 654 yılında yaşanan felaketlerde zarar gören yapı, daha sonra farklı dönemlerde yeniden inşa edilmiştir.

Mescidi Nebi'nin Bölümleri

Hücre-i Saadet: İlk yapıldığında Hz. Muhammed için mescidin yanına iki odalı bir ev yapılmıştır. Daha sonra dokuz odaya yükseltilen bölümde Hz. Ömer, Hz. Ebu Bekir ve Peygamber Efendimiz gömülüdür. Geçirdiği tadilatlar sonrasında, II. Mahmut döneminde üzeri kubbeyle kapatılmış ve yeşile boyanmıştır.

Ravza-i Mutahhare: Peygamber Efendimizin namaz kılmayı teşvik ettiği minber ve Hücre-i Saadet arasında kalan, hadislerde cennetten bir köşe olduğu anlatılan bölümdür.

Minber: İlk yapıldığında, cemaat konuşmaları için kullanılan kütüğün yerine daha sonra farklı biçimlerde yapılmış olan minberdir. 3 basamaklı ve 6 basamaklı olarak 654 yılına kadar kullanılmıştır. Daha sonra farklı tasarımlarla yenilenmiş, günümüzde ise III. Murad'ın yaptırdığı minber kullanılmaktadır.

Kubbe-i Hadra: Mescidin yeşil kubbesine verilen addır. Kelime anlamı da "Yeşil Türbe" anlamına gelir.

Ek Bilgiler

  • Mescidi Nebi, İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir ve birçok sahabe burada eğitim almıştır.
  • Modern dönemde yapılan genişletme çalışmaları ile Mescidi Nebi, dünyanın en büyük camilerinden biri haline gelmiştir.
  • Mescidin içindeki ve çevresindeki detaylı süslemeler, İslam sanatının en güzel örneklerini yansıtmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kabede Sabah Namazı

Kabede Sabah Namazı

Hac Nasıl Yapılır?

Hac Nasıl Yapılır?

Kabe nin Altın Hat Mucizesi

Kabe nin Altın Hat Mucizesi

Popüler İçerikler

Umre Nasıl Yapılır?

Umre Nasıl Yapılır?

Kabede Bayram Namazı

Kabede Bayram Namazı

Hacerül-esved

Hacerül-esved

İlginizi Çekebilir

Umrenin Hükmü

Umrenin Hükmü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hacerül Esved Taşı Nedir?

Hacerül Esved Taşı Nedir?

Kabede Akşam Namazı

Kabede Akşam Namazı

Kabe İmamlarının Özellikleri

Kabe İmamlarının Özellikleri

Kabe ye Hizmet

Kabe ye Hizmet

İhram Nedir?

İhram Nedir?