Kabenin Ölçüleri ve Yapıları
12 Temmuz 2024

Kabenin Ölçüleri ve Yapıları

Kâbe'nin Ölçüleri ve Yapıları

Kâbe'nin Koordinatları

Kâbe'nin koordinatları: 21°25'24"N, 39°49'24"E.

Kâbe'nin Genel Özellikleri

Kâbe'nin geniş duvar yapısı yaklaşık bir küp biçimindedir. Kâbe'nin temel ölçüleri şu şekildedir:

  • Kuzeydoğu duvarı: 12,63 metre
  • Kuzeybatı duvarı: 11,03 metre
  • Güneybatı duvarı: 13,10 metre
  • Güneydoğu duvarı: 11,22 metre
  • Yüksekliği: 13 metre
Kâbe, 145 m² alan üzerine kurulmuştur.

Duvar Taşları

Duvarlarında kullanılan taşlar, Mekke tepelerindeki granit taşlardandır.

Kâbe'nin Yapıları

Köşeler ve İsimleri

Kâbe'nin köşeleri yaklaşık olarak dört ana yönü gösterir. Köşelerden her birinin ayrı ismi vardır:

  • Doğu köşesine "Hacerü'l-Esved" veya "Şarki"
  • Kuzey köşesine "Iraki"
  • Batı köşesine "Şami"
  • Güney köşesine "Yemani"
Kâbe Kapısı

Kâbe'nin doğu duvarında zeminden 2,13 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Hacerü'l-Esved

Doğu köşesinde bulunan ve cennetten inen kara parlak taştır. 684'te Kâbe'de çıkan bir yangında bu taş sıcaktan çatlayıp 15 parçaya bölünmüştür. Günümüzde taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutulmaktadır ve görünen kısmı yaklaşık 16,5x20 cm'dir.

Kâbe'nin İçerisi

Kâbe'nin içerisine ancak yılda iki defa (Ramazan ayı başlamadan ve Kurban Bayramı ile Hac ziyaretleri başlamadan yaklaşık 15 gün önce) "Kâbe'yi temizleme töreni" adı verilen törenle Kâbe'nin anahtarını geleneksel olarak ellerinde tutan "Ben-i Şaybat" kabilesi mensupları ve seçilmiş misafirler girebilmektedir. Kâbe kapısı zeminden yüksekte olduğu için özel bir tekerlekli merdiven kullanılarak girilir. Kâbe'nin tavanı ahşaptır. Tabanı mermer ve kireçtaşı kareler ile kaplıdır. Tavana kadar iç duvarlarının alt yarısı mermerle kaplı olup bu mermer duvar üstüne üzerine Kur'an'dan ayetler kazılmış olan mermer tabletler konulmuştur. İç duvarların üst tarafı üzerinde altın işleme ile Kur'an ayetleri bulunan bir yeşil bez ile kaplıdır.

Multazam

Kâbe'nin doğu duvarında Kâbe kapısı ile Hacerü'l-Esved arasındaki duvar kısmıdır.

Cebrail Makamı

Kâbe'nin kapısının bulunmadığı doğu duvarının önünde hemen "Iraki" köşesinin yanında bulunan bir mevkiidir.

Mizab veya Altın Oluk

Kuzey duvarı üzerinde bulunan altından yapılmış oluktur. Mekke'de ender yağan yağmur sularını Kâbe'nin çatısından indirmek için 1627'de Osmanlılar tarafından yapılmıştır.

Şadarvan

Kâbe'nin duvarlarının diplerini ender yağmur ve sel sularından korumak amacıyla yapılan mermerden korumadır.

Sitare veya Kisve

Kâbe'nin üzerine örtülen altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtüdür. Üzerindeki örtü ipekli bir kumaştan dokunmuş olup, üzerine Kelime-i Şehadet işlenmiş, çatıya yakın kısmında çevresine altın işlemeli bir şerit geçirilmiştir; kemer biçiminde olan bu şeritte de Kur'an ayetleri işlenmiştir. Bu örtü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Hatim

Kâbe'nin batı duvarının önünde bulunan ve 90 cm yüksekliğinde ve 1,5 m eninde beyaz mermerden yapılmış "İsmail duvarı" adı verilen kavisli yarım daire şeklinde alçak duvarla sınırlanmış bir bölgedir.

Makam-ı İbrahim

İbrahim ve oğlu İsmail tarafından Kâbe inşa edilmekte iken İbrahim'in ayak izini bıraktığı bir mevkiidir. Tavaf'ın başlangıç çizgisi olarak kullanılan mermer banttır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tökel

12 Temmuz 2024 Cuma

Kabe'nin yapısının koordinatları ve özellikleri sonsuz bir hayranlık uyandıracak derecede etkileyici. Bu kadar ayrıntılı bilgiye sahip olmak gerçekten çok değerli. Kabe'nin duvarlarında kullanılan granit taşların Mekke tepelerinden gelmesi, bu yapının bölgeyle ne kadar bütünleştiğini gösteriyor. Cennetten geldiğine inanılan Hacerü'l-Esved'in tarih boyunca yaşadığı olaylar ve günümüzdeki durumu beni çok etkiledi. Kabe'nin içerisine sadece belirli zamanlarda girilebilmesi ve bu anın Kabe'yi temizleme töreni olarak adlandırılması da çok özel. Bu kadar detaylı bilgiye sahip olmak, oraya gidip Kabe'yi ziyaret ettiğimde her bir köşenin ve yapının anlamını daha derin bir şekilde kavramama yardımcı olacak. Sizce Kabe'nin en etkileyici özelliği hangisi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Tökel,

Gerçekten Kabe'nin yapısıyla ilgili bilgilerin bu kadar detaylı ve etkileyici olması, orayı ziyaret etmeyi planlayan herkes için büyük bir değer taşıyor. Kabe'nin tarihsel ve manevi boyutları, her bir taşının anlamı ve kutsallığı, insanı derinden etkiliyor. Hacerü'l-Esved'in taşının yaşadığı olaylar ve günümüzdeki durumu hakkında bilgi sahibi olmak da ayrıca büyüleyici.

Bana göre Kabe'nin en etkileyici özelliği, dünya üzerindeki milyarlarca Müslümanın yöneldiği kıble noktası olması ve tarih boyunca süregelen bu birliğin sembolü olmasıdır. Her bir köşesi, her bir detayı, binlerce yıllık bir tarihin ve inancın izlerini taşır. Kabe'yi ziyaret eden herkesin bu derin anlamları daha iyi kavrayarak manevi bir yolculuğa çıkması gerçekten olağanüstü bir deneyim.

Selamlar,
[Senin adın]

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kabede Sabah Namazı

Kabede Sabah Namazı

Kabede Akşam Namazı

Kabede Akşam Namazı

Kabe'nin Tarihi

Kabe'nin Tarihi

Popüler İçerikler

Kabe ye Hizmet

Kabe ye Hizmet

Hacerül-esved

Hacerül-esved

Editörün Seçtiği

İhram Nedir?

İhram Nedir?

İlginizi Çekebilir

Umrenin Hükmü

Umrenin Hükmü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabe Canlı Yayın Kabeyi Canlı Yayında İzleyin

Kabe Canlı Yayın Kabeyi Canlı Yayında İzleyin

Kabenin Yapısı ve Ölçüleri

Kabenin Yapısı ve Ölçüleri

Hac Nasıl Yapılır?

Hac Nasıl Yapılır?

Hazreti İbrahim'in Kurban Kıssası

Hazreti İbrahim'in Kurban Kıssası

Kabede Bayram Namazı

Kabede Bayram Namazı