Kabe İmamlarının Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kabe İmamlarının Özellikleri

Kabe imamları, Kâbe'de Müslümanlara imamlık yapma mertebesine erişmiş olan kişilerdir. Kâbe'de imamlık görevini üstlenmek çok şerefli ve oldukça zor bir görevdir. Burada yüzbinlerce insana namaz kıldırmak, güçlü bir maneviyatın sonucudur. Kılınan namaz sırasında yaşanan atmosfer, yüreklerdeki inanç Allah'ın huzurunda olan Müslümanlara önderlik eden imamlara, oldukça fazla sorumluluk yüklemektedir. Bu havayı teneffüs etmek, insanları etkiliyor. Kâbe imamı olarak özenle seçilmiş olan kişiler ilimli ve kıraatleri güzel kişilerdir. Müslümanlara önderlik yapan, onları dünyada ve ahirette mutluluğa ulaşmaları için yol gösterici olan bu kişiler, Kâbe gibi kutsal mekânda bu görevi üstlendiklerinden sorumluluklarına göre hareket etmelidir. Müslümanlar imamlara karşı farklı bir sevgi ve saygı beslerler. Kendilerine rehber olacak bu kişileri el üstünde tutarlar. Suud yönetimi tarafından atanmış olan imamlar, bu makama layık olmak üzere özenle seçilirler.

Dünyanın dört bir tarafından gelen Müslüman cemaate imamlık yapmak, oldukça zor olsa gerek. Onları en doğru şekilde yönlendirmek, namazlarına önderlik etmek, kutsal kitabımız Kuran'ı Kerim'i okumak sorumlulukların en büyüğüdür. Böyle bir göreve layık görülen kişiler, getirildikleri mertebeye layık olmalıdırlar. Hac vazifesini yerine getiren kişilere en doğru hizmeti vermek, o muazzam havayı teneffüs ettirmek durumundalar. Yüklendikleri meslek, peygamberlik mesleğidir. Onların varisi gibi hareket etmelidirler. Layık görüldükleri bu makamda gerekeni yapmak, bu makamın hakkını vermek zorundadırlar. Sözleri, tavırları, ilmi ve sohbetiyle Müslümanlara örnek olacak davranışlar sergilemelidirler. Bu makamdaki görevlerini iliklerine kadar hissetmelidirler. Söyledikleri her şey Müslümanlara yol gösterici olmalıdır.

Allah'a secde edilen Kabe'i Muazzama'da imamların etkileyici sesleri dinleyenleri mest edecek kadar güzeldir. Ayetleri, hadisleri onların ağzından Kabe'i Muazzama içerisinde dinlemek tüm Müslümanlara nasip olsun. Kabe imamları üstlendikleri bu görevi layığıyla yapmak durumundalar. Zaten bu makama getirilme amaçları budur. Cemaate namaz kıldırabilmek için, ilmi ve ahlaki vasıflara sahip olmaları gerekir.

Kabe imamlarının isimleri nelerdir?
  • Abdurrahman es-Sudais
  • Abdullah el-Juhani
  • Suud eş-Şureym
  • Mahir il-Maigli
  • Ahmed el-Acemi
  • Muhammed Salih el-Halid
  • Halid el-Gamidi
  • Adil el-Kelbani

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İhram Nedir?

İhram Nedir?

Popüler İçerikler

Hac Yapmanın Hikmeti

Hac Yapmanın Hikmeti

Umrenin Hükmü

Umrenin Hükmü

Editörün Seçtiği

Umre Nasıl Yapılır?

Umre Nasıl Yapılır?

Hac Nasıl Yapılır?

Hac Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

Hacerül-esved

Hacerül-esved

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabe İmamlarının Özellikleri

Kabe İmamlarının Özellikleri

Kıblenin Kabe Yönüne Çevrilişi

Kıblenin Kabe Yönüne Çevrilişi

Mescidi Nebi Nerede ve Özellikleri

Mescidi Nebi Nerede ve Özellikleri

Kabe nin Altın Hat Mucizesi

Kabe nin Altın Hat Mucizesi

Kabenin Ölçüleri ve Yapıları

Kabenin Ölçüleri ve Yapıları